  • BFC238320244
BFC238320244
advertisement
Manufacturer No:
BFC238320244
HK JDW NO:
886-BFC238320244
Datasheet:
BFC238320244
Purchasing and Inquiry
BFC238320244 Overview
0.886 22.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~105°C degrees Celsius.
BFC238320244 Features
BFC238320244 Applications
There are a lot of Vishay BC Components BFC238320244 applications of film capacitors.
  • Global positioning systems
  • Electronic ballasts
  • Test and measuring equipment
  • Switch-mode power supplies
  • Matching networks
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Filters
  • Battery management system
  • Lighting
  • Blocking
Step5Bar-code shipping tag
BFC238320244
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    MMKP383
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.394W 26.00mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, RATED AC VOLTAGE (V): 220
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.24μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Height
    19.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.768 19.50mm
  • Length
    26mm
  • Width
    10mm