  • BFC238340562
BFC238340562
advertisement
Manufacturer No:
BFC238340562
HK JDW NO:
886-BFC238340562
Datasheet:
BFC238340562
Description:
CAP FILM 5600PF 5% 1.4KVDC RAD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC238340562
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.236W 17.50mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, RATED AC VOLTAGE (V): 500
  • HTS Code
  • Capacitance
    5600pF
  • Voltage - Rated DC
    1.4kV
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1400V
  • Size Code
    6924
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    17.5mm
  • Width
    6mm