  • BGT24MR2E6327XUMA1
BGT24MR2E6327XUMA1
advertisement
Manufacturer No:
BGT24MR2E6327XUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BGT24MR2E6327XUMA1
Package:
32-PowerVFQFN
Purchasing and Inquiry
BGT24MR2E6327XUMA1 Overview
A frequency of 24GHz is used to operate RF modulator.With the enhanced 32-PowerVFQFN package, this RF IC is excellent.There is a Tape & Reel (TR) package for this RF modulator.PCB or development board with Surface Mount-type connectors can accommodate this RF modulator.This RF module has 32 terminations for driving and receiving data signals.It is a 32-pin RF module with enhanced power dissipation controls.Under 105°C, the operating RF switch IC's temperature must be kept below.There must not be a minimum operating temperature of -40°C for this RF switch IC.The RF modulator's supply current needs to be operated in the range of 90mA.
BGT24MR2E6327XUMA1 Features
Frequency of 24GHz
32-PowerVFQFN package
Tape & Reel (TR)
32 terminations
32 pins
BGT24MR2E6327XUMA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies BGT24MR2E6327XUMA1 RF Misc ICs and Modules applications.
  • Collision avoidance
  • Fixed wireless access
  • Variable matched attenuator
  • Phase sensitive detection
  • Test and Measurement
  • Amplitude modulation
  • Microwave Radio
  • Phase detection
  • Broadband/CATV
  • Self-parking
Step5Bar-code shipping tag
BGT24MR2E6327XUMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-PowerVFQFN
  • Number of Pins
    32
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    24GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Function
    Receiver
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    3.465V
  • Min Supply Voltage
    3.135V
  • Operating Supply Current
    90mA
  • Gain
    26 dB
  • Telecom IC Type
    TELECOM CIRCUIT
  • RF Type
    General Purpose
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Length
    5.5mm
  • Width
    4.5mm