  • BGT24MTR12E6327XUMA1
BGT24MTR12E6327XUMA1
advertisement
Manufacturer No:
BGT24MTR12E6327XUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BGT24MTR12E6327XUMA1
Package:
32-PowerVFQFN
Purchasing and Inquiry
BGT24MTR12E6327XUMA1 Overview
A frequency of 24GHz~24.25GHz is used as the basis for RF modulator operation.The enhanced 32-PowerVFQFN package makes it an excellent RF IC.In the Tape & Reel (TR) package, this RF modulator is mounted.This RF modulator can be placed on any Surface Mount-type PCB or development board.It must be below 105°C when the RF switch IC's system is operating.There must not be a minimum operating temperature of -40°C for this RF switch IC.
BGT24MTR12E6327XUMA1 Features
Frequency of 24GHz~24.25GHz
32-PowerVFQFN package
Tape & Reel (TR)
BGT24MTR12E6327XUMA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies BGT24MTR12E6327XUMA1 RF Misc ICs and Modules applications.
  • Square wave multiplication
  • Demodulation
  • Lock in amplification
  • Radio links
  • Blind spot detection
  • PA linearization
  • Broadband/CATV
  • PLL frequency range extender
  • RF/IF analog multiplexer
  • Phase detection
Step5Bar-code shipping tag
BGT24MTR12E6327XUMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-PowerVFQFN
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Power Dissipation
    1.05W
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    24GHz~24.25GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Function
    Transceiver
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    SPI
  • Max Supply Voltage
    3.465V
  • Min Supply Voltage
    3.135V
  • Nominal Supply Current
    210mA
  • Gain
    26 dB
  • Telecom IC Type
    TELECOM CIRCUIT
  • RF Type
    General Purpose
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Number of Receivers
    2
  • Ambient Temperature Range High
    105°C
  • Number of Transmitters
    1
  • Height
    900μm
  • Length
    5.5mm
  • Width
    4.5mm