  • BGX50AE6327HTSA1
BGX50AE6327HTSA1
advertisement
Manufacturer No:
BGX50AE6327HTSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BGX50AE6327HTSA1
Package:
TO-253-4, TO-253AA
Datasheet:
BGX50AE6327HTSA1
Purchasing and Inquiry
BGX50AE6327HTSA1 Overview
An input voltage of 140mA powers this device.Reverse voltage of 50V is acceptable.Based on the base part number BGX50, a number of related parts can be identified.Basically, rectifier is a type of electronic component that is available in a TO-253-4, TO-253AA package.The mounting method of the device is Surface Mount.Operating at the temperature of 150°C TJ ensures its normal operation.For powering this device, there is a peak reverse voltage of 200nA.
BGX50AE6327HTSA1 Features
140mA forward voltage
forward voltage of 140mA
TO-253-4, TO-253AA package
operating at a temperature of 150°C TJ
peak reverse voltage of 200nA
a reverse voltage peak of 200nA
BGX50AE6327HTSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies BGX50AE6327HTSA1 applications of bridge rectifiers.
  • Power distribution – SCR based transformer tap changers
  • Uninterruptible power supplies – SCR transfer switches and input rectifiers
  • Mining – SCR power bridges, solid state starters and input rectifiers
  • SCR power bridges for solid state starters
  • Rectifier for induction heating
  • Inductive heating – Input rectifiers
  • Low thermal resistance
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • Controlled avalanche characteristics
  • Transportation – Traction rectifiers and auxiliary rectifiers
Step5Bar-code shipping tag
BGX50AE6327HTSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-253-4, TO-253AA
  • Number of Pins
    4
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    1.5pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Current Rating
    140mA
  • Base Part Number
    BGX50
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    0.21W
  • Diode Type
    Single Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200nA @ 500V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 100mA
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    140mA
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Forward Voltage
    1.3V
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    6 ns
  • Peak Reverse Current
    200nA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    70V
  • Reverse Voltage
    50V
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Height
    1.1mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.3mm