  • BK/AGC-BV-20
BK/AGC-BV-20
advertisement
Manufacturer No:
BK/AGC-BV-20
HK JDW NO:
255-BK/AGC-BV-20
Package:
3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4 (Axial)
Datasheet:
BK/AGC-BV-20
Step5Bar-code shipping tag
BK/AGC-BV-20
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4 (Axial)
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    453.59237mg
  • Body Material
    Glass
  • Series
    AGC
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.266Diax1.292L 6.76mmx32.82mm
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Resistance
    4mOhm
  • Voltage - Rated
    32V
  • Current Rating
    20A
  • Voltage - Rated AC
    32V
  • Approval Agency
    CSA, UR
  • Max Voltage Rating (AC)
    32V
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    1kA
  • Melting I2t
    1.438
  • DC Cold Resistance
    0.004Ohm