  • TR/3216TD6.3-R
TR/3216TD6.3-R
advertisement
Manufacturer No:
TR/3216TD6.3-R
HK JDW NO:
255-TR/3216TD6.3-R
Datasheet:
TR/3216TD6.3-R
Description:
Fuse Chip Slow Blow Acting 6.3A 32V SMD Solder Pad 1206 T/R cULus
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TR/3216TD6.3-R
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    1206 (3216 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    453.59237mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    CHIP 3216TD
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W x 0.039 H 3.20mmx1.60mmx1.00mm
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    6mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated DC
    32V
  • Current Rating (Amps)
    6.3A
  • Depth
    1.6mm
  • Current Rating
    6.3A
  • Voltage - Rated AC
    32V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Approval Agency
    cULus
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Max Voltage Rating (AC)
    32V
  • Max Voltage Rating (DC)
    32V
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    13.8
  • DC Cold Resistance
    0.012Ohms
  • Fuse Current
    6.3A
  • Height
    990.6μm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6002mm