  • BLF6G27S-45,112
BLF6G27S-45,112
advertisement
Manufacturer No:
BLF6G27S-45,112
HK JDW NO:
38-BLF6G27S-45,112
Package:
SOT-608B
Datasheet:
BLF6G27S-45,112
Description:
RF FET LDMOS 65V 18DB SOT608B
Step5Bar-code shipping tag
BLF6G27S-45,112
  • Package / Case
    SOT-608B
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    65V
  • Current Rating (Amps)
    20A
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    2.7GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BLF6G27
  • Reference Standard
    IEC-60134
  • JESD-30 Code
    S-CDFP-F2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    SOURCE
  • Current - Test
    350mA
  • Transistor Application
    AMPLIFIER
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Transistor Type
    LDMOS
  • Gain
    18dB
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    20A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    65V
  • Power - Output
    7W
  • FET Technology
    METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
  • Voltage - Test
    28V