  • BRL1608T150M
BRL1608T150M
advertisement
Manufacturer No:
BRL1608T150M
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-BRL1608T150M
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
BRL1608T150M
Description:
Quantity:
In Stock : 3709
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BRL1608T150M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Special Feature
    DCR MEASURED AT 30% TOLERANCE
  • Height
    700μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Series
    BR, L Type
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    Tape, Embossed
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    200mA
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    700μm
  • Inductance
    15μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    3.328Ohm Max
  • Max DC Current
    200mA
  • Frequency - Self Resonant
    32MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Current - Saturation
    150mA
  • Inductance Tolerance
    20%