  • BSC014N03MSGATMA1
BSC014N03MSGATMA1
advertisement
Manufacturer No:
BSC014N03MSGATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BSC014N03MSGATMA1
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
BSC014N03MSGATMA1
Description:
Trans MOSFET N-CH 30V 30A 8-Pin TDSON T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BSC014N03MSGATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerTDFN
  • Number of Pins
    8
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    OptiMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F5
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    2.5W Ta 139W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    2.5W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    32 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    1.4m Ω @ 30A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 250μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    13000pF @ 15V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    30A Ta 100A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    173nC @ 10V
  • Rise Time
    16ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Turn-Off Delay Time
    43 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    30A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    30V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    400A