  • BSM50GD120DN2BOSA1
BSM50GD120DN2BOSA1
advertisement
Manufacturer No:
BSM50GD120DN2BOSA1
HK JDW NO:
376-BSM50GD120DN2BOSA1
Description:
IGBT 2 LOW POWER ECONO2-2
Step5Bar-code shipping tag
BSM50GD120DN2BOSA1
    Select All
  • Mount
    Screw, Through Hole
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    17
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Published
    2007
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    17
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    350W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Elements
    6
  • Configuration
    Full Bridge
  • Power Dissipation
    350W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    72A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.5V
  • Turn On Time
    100 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3V @ 15V, 50A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    450 ns
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    3.3nF @ 25V
  • Height
    17mm
  • Length
    107.5mm
  • Width
    45mm