  • BSZ042N06NSATMA1
BSZ042N06NSATMA1
advertisement
Manufacturer No:
BSZ042N06NSATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BSZ042N06NSATMA1
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
BSZ042N06NSATMA1
Purchasing and Inquiry
BSZ042N06NSATMA1 Description
BSZ042N06NSATMA1 Features
  • Highest system efficiency
  • Less paralleling required
  • Increased power density
  • Very low voltage overshoot
  • MSL1 rated
  • 40% lower RDS (ON) than alternative devices
  • 40% Improvement of FOM over similar devices
  • 100% Avalanche tested
  • Superior thermal resistance
  • Qualified according to JEDEC for target applications
BSZ042N06NSATMA1 Applications
  • Power Management
  • Motor Drive & Control
  • Industrial
  • Communications & Networking
  • Computers & Computer Peripherals
  • Consumer Electronics
  • Portable Devices
Step5Bar-code shipping tag
BSZ042N06NSATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerTDFN
  • Number of Pins
    8
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2006
  • Series
    OptiMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-N3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    2.1W Ta 69W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    2.5W
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    4.2m Ω @ 20A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.8V @ 36μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2000pF @ 30V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    17A Ta 40A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    27nC @ 10V
  • Rise Time
    7ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    6V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    40A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    60V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0042Ohm
  • Feedback Cap-Max (Crss)
    44 pF