  • BT152-600R,127
BT152-600R,127
advertisement
Manufacturer No:
BT152-600R,127
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
HK JDW NO:
887-BT152-600R,127
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BT152-600R,127
Purchasing and Inquiry
BT152-600R,127 Overview
In this device, the repetitive peak off-state voltage is 650V. This is the maximum voltage allowed across the device.
BT152-600R,127 Features
the repetitive peak off-state voltage of this device is 650V
BT152-600R,127 Applications
There are a lot of WeEn Semiconductors BT152-600R,127 applications of SCRs thyristors.
  • Power converters
  • Wind mill
  • Lighting control
  • Heat and temperature control
  • Uninterruptable power supplies
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Welders
  • Motor starters
  • DC motor control and drives
  • Battery charges
Step5Bar-code shipping tag
BT152-600R,127
    Select All
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Base Part Number
    BT152
  • Reference Standard
    IEC-134
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    ANODE
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    650V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    200A 220A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    32mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    60mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    20A
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    650V
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    13A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.75V
  • Current - Off State (Max)
    1mA
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    650V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C