  • BU-2020-A-24-0
BU-2020-A-24-0
advertisement
Manufacturer No:
BU-2020-A-24-0
Manufacturer:
Mueller Electric Co
HK JDW NO:
531-BU-2020-A-24-0
Package:
Datasheet:
BU-2020-A-24-0
Description:
TEST LEAD BANANA TO BANANA 24"
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BU-2020-A-24-0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Brass, Copper
  • Mount
    Cable
  • Material
    Copper
  • Weight
    72.574779g
  • Material - Insulation
    Poly-Vinyl Chloride (PVC)
  • Published
    2007
  • Series
    BU
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Patch Cord
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Current Rating
    10A
  • Lead Length
    600mm
  • Wire Gauge
    20 AWG
  • Configuration
    Banana to Banana
  • Max Current Rating
    10A
  • Wire/Cable Type
    Hook-up Wire
  • Cable Length
    24.0 609.60mm
  • Wire/Cable Gauge
    20 AWG
  • 1st Connector
    Banana Plug, Single, Stackable
  • 2nd Connector
    Banana Plug, Single, Stackable
  • Connector Type A
    Plug
  • Contents
    1 Lead, Black
  • Stacking Method
    Multi-Stacking, Front and Vertical (Both Connectors)
  • Gender Type B
    Male
  • Height
    6.35mm
  • Length
    609.6mm
  • Width
    152.4mm