  • BYM07-100HE3/83
BYM07-100HE3/83
advertisement
Manufacturer No:
BYM07-100HE3/83
HK JDW NO:
884-BYM07-100HE3/83
Package:
DO-213AA (Glass)
Datasheet:
BYM07-100HE3/83
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.25V @ 500mA -65°C~175°C 5μA @ 100V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-213AA (Glass) Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
BYM07-100HE3/83
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-213AA (Glass)
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SUPERECTIFIER®
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BYM07-100
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.25V @ 500mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    500mA
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    10A
  • Output Current-Max
    0.5A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    500mA
  • Reverse Recovery Time
    50 ns
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Capacitance @ Vr, F
    7pF @ 4V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    10A
  • Reverse Voltage
    100V