  • BYM10-1000/1
BYM10-1000/1
advertisement
Manufacturer No:
BYM10-1000/1
HK JDW NO:
884-BYM10-1000/1
Package:
DO-213AB, MELF (Glass)
Datasheet:
BYM10-1000/1
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.2V @ 1A -65°C~175°C 10μA @ 1000V Tape & Reel (TR) DO-213AB, MELF (Glass) Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
BYM10-1000/1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-213AB, MELF (Glass)
  • Supplier Device Package
    DO-213AB
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SUPERECTIFIER®
  • Published
    2002
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    8pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Current Rating
    4A
  • Base Part Number
    BYM10-1000
  • Polarity
    Standard
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 1000V
  • Output Current
    1A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 1A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1000V
  • Current - Average Rectified (Io)
    1A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1kV
  • Average Rectified Current
    1A
  • Capacitance @ Vr, F
    8pF @ 4V 1MHz