  • BYT60P-400
BYT60P-400
advertisement
Manufacturer No:
BYT60P-400
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-BYT60P-400
Package:
SOD-93-2
Datasheet:
BYT60P-400
Description:
Standard Rectifier Diode 2 Independent Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150°C Max 1-Element SOD-93-2 Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BYT60P-400
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    SOD-93-2
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BYT60
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    100W
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    60μA @ 400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 60A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    60A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    400V
  • Current - Average Rectified (Io)
    60A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    100ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    400V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    550A