  • BYV29-300HE3/45
BYV29-300HE3/45
advertisement
Manufacturer No:
BYV29-300HE3/45
HK JDW NO:
884-BYV29-300HE3/45
Package:
TO-220-2
Datasheet:
BYV29-300HE3/45
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.25V @ 8A -40°C~150°C 10μA @ 300V 2-Termination Tube TO-220-2 Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BYV29-300HE3/45
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Average Rectified Current
    8A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    50 ns
  • Peak Reverse Current
    10μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    300V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    110A
  • Reverse Voltage
    300V
  • Recovery Time
    50 ns
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Base Part Number
    BYV29-300
  • Pin Count
    3
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 300V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.25V @ 8A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    8A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Max Surge Current
    110A
  • Output Current-Max
    8A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Max Reverse Voltage (DC)
    300V