  • BYW29-200H
BYW29-200H
advertisement
Manufacturer No:
BYW29-200H
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-BYW29-200H
Package:
TO-220-2
Datasheet:
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.3V @ 20A -65°C~175°C 5μA @ 200V TO-220-2 Through Hole
Quantity:
In Stock : 4530
Step5Bar-code shipping tag
BYW29-200H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2
  • Series
    SWITCHMODE™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 20A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    8A