  • BYWF29-50HE3/45
BYWF29-50HE3/45
advertisement
Manufacturer No:
BYWF29-50HE3/45
HK JDW NO:
884-BYWF29-50HE3/45
Datasheet:
BYWF29-50HE3/45
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.3V @ 20A -65°C~150°C 10μA @ 50V 2-Termination Tube TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BYWF29-50HE3/45
    29 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
    Rectifier Diodes
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • Pin Count
    3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 20A
  • Forward Current
    8A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Max Surge Current
    100A
  • Output Current-Max
    8A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    50V
  • Average Rectified Current
    8A
    50V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    100A
  • Reverse Voltage
    50V