  • BZD27B3V6P-E3-08
BZD27B3V6P-E3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZD27B3V6P-E3-08
HK JDW NO:
884-BZD27B3V6P-E3-08
Datasheet:
BZD27B3V6P-E3-08
Description:
ZENER DIODE 8Ohm 100μA @ 1V -65°C~175°C DO-219AB
Step5Bar-code shipping tag
BZD27B3V6P-E3-08
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    800mW
  • Impedance-Max
    8Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    3.6V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C