  • BZD27B62P-M3-18
BZD27B62P-M3-18
advertisement
Manufacturer No:
BZD27B62P-M3-18
HK JDW NO:
884-BZD27B62P-M3-18
Datasheet:
BZD27B62P-M3-18
Description:
ZENER DIODE 80Ohm 1μA @ 47V -65°C~175°C 2 Terminations ZENER DO-219AB
Step5Bar-code shipping tag
BZD27B62P-M3-18
    Select All
  • Reference Voltage
    62V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    62V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    10mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, BZD27B-M
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.8W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 47V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    800mW
  • Impedance-Max
    80Ohm