  • BZD27C3V9P-HE3-08
BZD27C3V9P-HE3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZD27C3V9P-HE3-08
HK JDW NO:
884-BZD27C3V9P-HE3-08
Datasheet:
BZD27C3V9P-HE3-08
Description:
ZENER DIODE 8Ohm 3.9V 50μA @ 1V -65°C~175°C 800mW 2 Terminations ZENER DO-219AB
Quantity:
In Stock : 3562
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BZD27C3V9P-HE3-08
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-219AB
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    15mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, BZD27C
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    8Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50μA
  • Impedance-Max
    8Ohm
  • Test Current
    100mA
  • Reference Voltage
    3.9V
  • Breakdown Voltage
    3.9V
  • Zener Voltage
    3.9V
  • Voltage Tol-Max
    5.13%