  • BZG05B6V8-HM3-18
BZG05B6V8-HM3-18
advertisement
Manufacturer No:
BZG05B6V8-HM3-18
HK JDW NO:
884-BZG05B6V8-HM3-18
Datasheet:
BZG05B6V8-HM3-18
Description:
3.5Ohms ±2.06% 1μA @ 4V 150°C TJ DO-214AC, SMA
Step5Bar-code shipping tag
BZG05B6V8-HM3-18
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
    DO-214AC, SMA
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, BZG05B-M
  • Tolerance
    ±2.06%
  • Part Status
    Active
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    1.25W
  • Impedance-Max
    3.5Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.8V