  • BZG05C47-HE3-TR3
BZG05C47-HE3-TR3
advertisement
Manufacturer No:
BZG05C47-HE3-TR3
HK JDW NO:
884-BZG05C47-HE3-TR3
Datasheet:
BZG05C47-HE3-TR3
Description:
ZENER DIODE 90Ohm ±5% 47V 500nA @ 36V 150°C 1.25W 2 Terminations ZENER DO-214AC, SMA
Step5Bar-code shipping tag
BZG05C47-HE3-TR3
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    DO-214AC, SMA
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2017
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    1.25W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    90Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 36V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Reference Voltage
    47V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    47V
  • Zener Voltage
    47V
  • Voltage Tol-Max
    6.38%
  • Working Test Current
    4mA