  • BZM55C13-TR
BZM55C13-TR
advertisement
Manufacturer No:
BZM55C13-TR
HK JDW NO:
884-BZM55C13-TR
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
BZM55C13-TR
Description:
ZENER DIODE 110Ohm 13V 100nA @ 10V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations ZENER 2-SMD, No Lead
Step5Bar-code shipping tag
BZM55C13-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, No Lead
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2015
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    TIN SILVER
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    26Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 10V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    110Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    13V
  • Breakdown Voltage
    14.1V
  • Zener Voltage
    13V
  • Voltage Tol-Max
    6.415%
  • Voltage Tolerance
    6%