  • BZM55C8V2-TR3
BZM55C8V2-TR3
advertisement
Manufacturer No:
BZM55C8V2-TR3
HK JDW NO:
884-BZM55C8V2-TR3
Datasheet:
BZM55C8V2-TR3
Description:
ZENER DIODE 50Ohm 8.2V 100nA @ 6.2V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations ZENER 2-SMD, No Lead
Quantity:
In Stock : 11874
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BZM55C8V2-TR3
    Select All
  • ESD Protection
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Silver, Tin
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
    e2
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
    2
  • JESD-30 Code
    O-LELF-R2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    7Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 6.2V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    50Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    8.2V
  • Zener Voltage
    8.2V
  • Voltage Tol-Max
    6.1%
  • Voltage Tolerance
    6%