  • BZT52B15-HE3-08
BZT52B15-HE3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZT52B15-HE3-08
HK JDW NO:
884-BZT52B15-HE3-08
Datasheet:
BZT52B15-HE3-08
Description:
ZENER DIODE 11Ohm ±2% 15V 100nA @ 11V -65°C~150°C 410mW 2 Terminations ZENER SOD-123
Quantity:
In Stock : 5800
Step5Bar-code shipping tag
BZT52B15-HE3-08
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    SOD-123
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    410mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    11Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 11V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    11Ohm
  • Reference Voltage
    15V
  • Zener Voltage
    15V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    2%
  • Zener Current
    23mA