  • BZT52B20-E3-18
BZT52B20-E3-18
advertisement
Manufacturer No:
BZT52B20-E3-18
HK JDW NO:
884-BZT52B20-E3-18
Datasheet:
BZT52B20-E3-18
Description:
Zener Diodes 20 Volt 0.5W 2%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZT52B20-E3-18
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    SOD-123
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    410mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    20Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 15V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    20Ohm
  • Reference Voltage
    20V
  • Zener Voltage
    20V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    2%
  • Zener Current
    17mA