  • BZT52B3V9-HE3-08
BZT52B3V9-HE3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZT52B3V9-HE3-08
HK JDW NO:
884-BZT52B3V9-HE3-08
Package:
SOD-123
Datasheet:
BZT52B3V9-HE3-08
Description:
ZENER DIODE 80Ohm ±2% 3.9V -55°C~150°C 410mW 2 Terminations ZENER SOD-123
Step5Bar-code shipping tag
BZT52B3V9-HE3-08
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    SOD-123
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    10.290877mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Tolerance
    ±2%
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    410mW
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
  • Impedance
    80Ohm
  • Element Configuration
    ZENER DIODE
  • Power Dissipation
    500mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    3.9V
  • Zener Voltage
    3.9V
  • Voltage Tolerance
    2%
  • ESD Protection
    Yes
  • Zener Current
    92mA