  • BZT52B43-HE3-18
BZT52B43-HE3-18
advertisement
Manufacturer No:
BZT52B43-HE3-18
HK JDW NO:
884-BZT52B43-HE3-18
Datasheet:
BZT52B43-HE3-18
Description:
ZENER DIODE 60Ohm ±2% 43V 100nA @ 32V -55°C~150°C 410mW 2 Terminations ZENER SOD-123
Step5Bar-code shipping tag
BZT52B43-HE3-18
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    60Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 32V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Reference Voltage
    43V
  • Zener Voltage
    43V
  • Voltage Tol-Max
    2.09%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    2%
  • Zener Current
    7mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Tolerance
    ±2%
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    410mW