  • BZT52B47-G3-08
BZT52B47-G3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZT52B47-G3-08
HK JDW NO:
884-BZT52B47-G3-08
Datasheet:
BZT52B47-G3-08
Description:
ZENER DIODE 70Ohm ±2% 47V 100nA @ 35V -55°C~150°C 410mW 2 Terminations ZENER SOD-123
Step5Bar-code shipping tag
BZT52B47-G3-08
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Tolerance
    ±2%
  • Max Power Dissipation
    410mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
    10
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    70Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 35V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Impedance-Max
    70Ohm
  • Reference Voltage
    47V
  • Zener Voltage
    47V
  • Voltage Tol-Max
    1.91%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    2%
  • Zener Current
    6mA