  • BZT52B62-HE3-08
BZT52B62-HE3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZT52B62-HE3-08
HK JDW NO:
884-BZT52B62-HE3-08
Datasheet:
BZT52B62-HE3-08
Description:
ZENER DIODE 150Ohm ±2% 62V -55°C~150°C 410mW 2 Terminations ZENER SOD-123
Step5Bar-code shipping tag
BZT52B62-HE3-08
    Select All
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    410mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    150Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Power Dissipation
    500mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    150Ohm
  • Test Current
    2.5mA
  • Reference Voltage
    62V
  • Zener Voltage
    62V
  • Voltage Tol-Max
    1.94%
  • Voltage Tolerance
    2%
  • ESD Protection
    Yes
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    SOD-123
  • Number of Pins
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±2%