  • BZT52C3V9-E3-08
BZT52C3V9-E3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C3V9-E3-08
HK JDW NO:
884-BZT52C3V9-E3-08
Package:
SOD-123
Datasheet:
BZT52C3V9-E3-08
Description:
Diode Zener Single 3.9V 5% 500mW 2-Pin SOD-123 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C3V9-E3-08
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    410mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    BZT52C3V9
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    95Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Power Dissipation
    500mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    95Ohm
  • Reference Voltage
    3.9V
  • Zener Voltage
    3.9V
  • Voltage Tol-Max
    5.13%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    92mA