  • BZT55A5V1-GS18
BZT55A5V1-GS18
advertisement
Manufacturer No:
BZT55A5V1-GS18
HK JDW NO:
884-BZT55A5V1-GS18
Description:
ZENER DIODE 60Ohm ±1% 5.1V 100nA @ 1V 175°C 500mW 2 Terminations ZENER DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Step5Bar-code shipping tag
BZT55A5V1-GS18
  • Operating Temperature
    175°C
  • Tolerance
    ±1%
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Impedance
    60Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Reference Voltage
    5.1V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.1V
  • Zener Voltage
    5.1V
  • Voltage Tol-Max
    1%
  • Working Test Current
    5mA