  • BZT55B22-GS18
BZT55B22-GS18
advertisement
Manufacturer No:
BZT55B22-GS18
HK JDW NO:
884-BZT55B22-GS18
Datasheet:
BZT55B22-GS18
Description:
ZENER DIODE 55Ohm ±2% 22V 100nA @ 16V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations ZENER SOD-80 Variant
Step5Bar-code shipping tag
BZT55B22-GS18
    SOD-80 Variant
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±2%
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Impedance
    55Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 16V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Impedance-Max
    55Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    22V
  • Zener Voltage
    22V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%