  • BZT55B30-GS08
BZT55B30-GS08
advertisement
Manufacturer No:
BZT55B30-GS08
HK JDW NO:
884-BZT55B30-GS08
Datasheet:
BZT55B30-GS08
Description:
ZENER DIODE 80Ohm ±2% 30V 100nA @ 22V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations ZENER SOD-80 Variant
Step5Bar-code shipping tag
BZT55B30-GS08
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±2%
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    O-LELF-R2
  • Impedance
    80Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 22V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    30V
  • Zener Voltage
    30V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%