  • BZT55C6V8-GS08
BZT55C6V8-GS08
advertisement
Manufacturer No:
BZT55C6V8-GS08
HK JDW NO:
884-BZT55C6V8-GS08
Package:
SOD-80 Variant
Datasheet:
BZT55C6V8-GS08
Purchasing and Inquiry
BZT55C6V8-GS08 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 100nA @ 3V.A maximum reverse leakage current is reached at 100nA.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.5V @ 200mA is provided.
BZT55C6V8-GS08 Features
reverse leakage current of 100nA @ 3V
100nA @ 3V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
BZT55C6V8-GS08 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZT55C6V8-GS08
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Silver, Tin
  • Mount
  • Package / Case
    SOD-80 Variant
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    TIN SILVER
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    8Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 3V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    8Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Zener Voltage
    6.8V
  • Voltage Tolerance
    6%