  • BZW03C33-TR
BZW03C33-TR
advertisement
Manufacturer No:
BZW03C33-TR
HK JDW NO:
884-BZW03C33-TR
Datasheet:
BZW03C33-TR
Description:
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE 10Ohm ±5% 33V 2μA @ 24V -65°C~175°C 1.85W 2 Terminations AVALANCHE SOD-64, Axial
Step5Bar-code shipping tag
BZW03C33-TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
    SOD-64, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    1.85W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-LALF-W2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    10Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 24V
  • Power Dissipation
    6W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 1A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Zener Voltage
    33V
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    1000W
  • Breakdown Voltage-Min
    46.2V