  • BZW03C56-TR
BZW03C56-TR
advertisement
Manufacturer No:
BZW03C56-TR
HK JDW NO:
884-BZW03C56-TR
Datasheet:
BZW03C56-TR
Description:
35Ohms ±5% 56V 2μA @ 43V -65°C~175°C 1.85W SOD-64, Axial
Step5Bar-code shipping tag
BZW03C56-TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
    SOD-64, Axial
  • Supplier Device Package
    SOD-64
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±5%
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    1.85W
  • Impedance
    35Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 43V
  • Power Dissipation
    6W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 1A
  • Power - Max
    1.85W
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    35Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    56V
  • Zener Voltage
    56V
  • Voltage Tolerance
    5%