  • BZW03D36-TAP
BZW03D36-TAP
advertisement
Manufacturer No:
BZW03D36-TAP
HK JDW NO:
884-BZW03D36-TAP
Datasheet:
BZW03D36-TAP
Description:
11Ohms ±10% 36V 2μA @ 25.8V -65°C~175°C 1.85W SOD-64, Axial
Step5Bar-code shipping tag
BZW03D36-TAP
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Silver, Tin
    SOD-64, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    SOD-64
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    1.85W
  • Impedance
    11Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 25.8V
  • Power Dissipation
    6W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 1A
  • Power - Max
    1.85W
  • Max Reverse Leakage Current
    30μA
  • Impedance-Max
    11Ohms
  • Test Current
    30mA
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    36V
  • Zener Voltage
    36V
  • Voltage Tolerance
    10%