  • BZX384B2V7-HE3-08
BZX384B2V7-HE3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZX384B2V7-HE3-08
HK JDW NO:
884-BZX384B2V7-HE3-08
Datasheet:
BZX384B2V7-HE3-08
Description:
ZENER DIODE 100Ohm ±2% 2.7V 20nA @ 1V -55°C~150°C 200mW 2 Terminations ZENER SC-76, SOD-323
Step5Bar-code shipping tag
BZX384B2V7-HE3-08
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    SC-76, SOD-323
  • Weight
    4.309128mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    100Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20nA @ 1V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Max Reverse Leakage Current
    20μA
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Reference Voltage
    2.7V
  • Zener Voltage
    2.7V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    2%