  • BZX384B75-G3-18
BZX384B75-G3-18
advertisement
Manufacturer No:
BZX384B75-G3-18
HK JDW NO:
884-BZX384B75-G3-18
Datasheet:
BZX384B75-G3-18
Description:
ZENER DIODE 255Ohm ±2% 75V 50nA @ 52.5V -55°C~150°C 200mW 2 Terminations ZENER SC-76, SOD-323
Step5Bar-code shipping tag
BZX384B75-G3-18
  • Weight
    3.997283mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2017
  • Tolerance
    ±2%
  • Max Power Dissipation
    200mW
    AEC-Q101
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Impedance
    255Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 52.5V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    255Ohm
  • Reference Voltage
    75V
  • Zener Voltage
    75V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    2mA
  • Voltage Tolerance
    2%