  • BZX384B8V2-G3-08
BZX384B8V2-G3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZX384B8V2-G3-08
HK JDW NO:
884-BZX384B8V2-G3-08
Datasheet:
BZX384B8V2-G3-08
Description:
ZENER DIODE 15Ohm ±2% 8.2V 700nA @ 5V -55°C~150°C 200mW 2 Terminations ZENER SC-76, SOD-323
Step5Bar-code shipping tag
BZX384B8V2-G3-08
    SC-76, SOD-323
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    3.997283mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±2%
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Impedance
    15Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    700nA @ 5V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Max Reverse Leakage Current
    700nA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Reference Voltage
    8.2V
  • Zener Voltage
    8.2V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    2%