  • BZX384C3V9-E3-08
BZX384C3V9-E3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZX384C3V9-E3-08
HK JDW NO:
884-BZX384C3V9-E3-08
Datasheet:
BZX384C3V9-E3-08
Description:
ZENER DIODE 90Ohm ±5% 3.9V 5μA @ 1V -55°C~150°C 200mW 2 Terminations ZENER SC-76, SOD-323
Quantity:
In Stock : 12682
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BZX384C3V9-E3-08
  • Max Reverse Leakage Current
    3μA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    3.9V
  • Zener Voltage
    3.9V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    Yes
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    SC-76, SOD-323
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Impedance
    90Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Power Dissipation
    200mW