  • BZX55A20-TAP
BZX55A20-TAP
advertisement
Manufacturer No:
BZX55A20-TAP
HK JDW NO:
884-BZX55A20-TAP
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet:
BZX55A20-TAP
Description:
55Ohm ±1% 20V 100nA @ 15V 175°C 500mW DO-204AH, DO-35, Axial
Step5Bar-code shipping tag
BZX55A20-TAP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2001
  • Tolerance
    ±1%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Pin Count
    2
  • Impedance
    55Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 15V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    55Ohm
  • Zener Voltage
    20V