  • BZX55A5V6-TAP
BZX55A5V6-TAP
advertisement
Manufacturer No:
BZX55A5V6-TAP
HK JDW NO:
884-BZX55A5V6-TAP
Datasheet:
BZX55A5V6-TAP
Description:
25Ohm ±1% 5.6V 100nA @ 1V 175°C 500mW DO-204AH, DO-35, Axial
Step5Bar-code shipping tag
BZX55A5V6-TAP
  • Operating Temperature
    175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Tolerance
    ±1%
  • Part Status
    Obsolete
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Impedance
    25Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Impedance-Max
    25Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.6V
  • Zener Voltage
    5.6V