  • BZX55C20
BZX55C20
advertisement
Manufacturer No:
BZX55C20
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-BZX55C20
Datasheet:
BZX55C20
Description:
55Ohms ±6% 19.95V 100nA @ 15V -65°C~200°C 500mW DO-204AH, DO-35, Axial
Quantity:
In Stock : 22129
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BZX55C20
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to BZX55C20 .
    Select All
  • Impedance
    55Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 15V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 100mA
  • Power - Max
    500mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    55Ohms
  • Test Current
    5mA
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    20V
  • Zener Voltage
    19.95V
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    20mA
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-35
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    ±6%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Max Power Dissipation
    500mW