  • BZX55C3V6
BZX55C3V6
advertisement
Manufacturer No:
BZX55C3V6
HK JDW NO:
699-BZX55C3V6
Datasheet:
BZX55C3V6
Description:
ZENER DIODE 85Ohm ±6% 2μA @ 1V -65°C~200°C 2 Terminations ZENER DO-204AH, DO-35, Axial
Step5Bar-code shipping tag
BZX55C3V6
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-LALF-W2
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 100mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    85Ohm
  • Reference Voltage
    3.6V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    3.6V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA