  • BZX55F8V2-TR
BZX55F8V2-TR
advertisement
Manufacturer No:
BZX55F8V2-TR
HK JDW NO:
884-BZX55F8V2-TR
Datasheet:
BZX55F8V2-TR
Description:
ZENER DIODE 7Ohm ±1% 8.2V 100nA @ 6.2V 175°C 500mW 2 Terminations ZENER DO-204AH, DO-35, Axial
Step5Bar-code shipping tag
BZX55F8V2-TR
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • Additional Feature
    LOW NOISE
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-LALF-W2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    7Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 6.2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Impedance-Max
    7Ohm
  • Reference Voltage
    8.2V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    8.2V
  • Zener Voltage
    8.2V
  • Voltage Tol-Max
    3%
  • Working Test Current
    5mA